იმუნიზაციის ცნობიერების ამაღლების კამპანიის მხარდაჭერა საქართველოს ქალაქებსა და სოფლებში
საქართველოს გაეროს ასოციაცია, ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაცის მხარდაჭერით აგრძელებს მასშტაბურ საინფორმაციო კამპანიას რუტინული იმუნიზაციის შესახებ. საინფორმაციო კამპანიის მიზანია იმუნიზაციის სამიზნე ასაკობრივი ჯგუფის ბავშვებისა და მოზარდების მშობლების და მეურვეების, ასევე შესაბამისი დაწესებულებების თანამშრომლების (ადგილობრივი სკოლების პერსონალი, საბავშვო ბაღების თანამშრომლები, აღმზრდელები) ინფორმირება/ცნობიერების ამაღლება იმუნიზაციის მნიშვნელობასა და საჭიროებაზე.
საინფორმაციო კამპანია მოიცავს ორ ეტაპს:
პროექტის პირველ ეტაპზე, კვალიფიკაციის ასამაღლებელი ტრენინგი გაიარა საქართველოს 40-ზე მეტი მუნიციპალიტეტის  საზოგადოებრივი ჯანდაცვის რეგიონული ცენტრების წარმომადგენლებმა.
ტრენინგის ფარგლებში მონაწილეებმა აიმაღლეს პროფესიული კვალიფიკაცია იმუნიზაციის თემაზე და ამავდროულად, გაიუმჯობესეს საზოგადოებასთან ეფექტიანი კომუნიკაციის უნარ-ჩვევები: სამიზნე აუდიტორიასთვის სამედიცინო საკითხების გაცნობისათვის, ასევე, ვაქცინაციასთან დაკავშირებულ, მოქალაქეებისთვის საინტერესო საკითხებზე მარტივი და ამომწურავი პასუხების გასაცემად და გავრცელებული დეზინფორმაციების აღმოსაფხვრელად ფაქტებზე დამყარებული ინფორმაციის მიწოდების მიზნით.
პროექტის განხორციელების მეორე ეტაპი მოიცავდა უშუალოდ საინფორმაციო კამპანიას საქართველოს სხვადასხვა მუნიციპალიტეტებში. საინფორმაციო კამპანიის სამიზნე მუნიციპალიტეტებად შერჩეულია დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის მიერ იდენტიფიცირებული ის მუნიციპალიტეტები, სადაც 2023 წლის მონაცემებით რუტინული იმუნიზაციით შედარებით დაბალია.
რეგიონული კამპანია გულისხმობს მუნიციპალიტეტებში (ქალაქებსა და სოფლებში) საინფორმაციო შეხვედრების ორგანიზებას, შეხვედრები ჩატარდა ადგილობრივ მაცხოვრებლებთან, ვაქცინაციის სამიზნე ასაკის ბავშვებისა და მოზარდების მშობლებსა და მეურვეებთან, საბავშვო ბაღების აღმზრდელებსა და სკოლის საბაზისო კლასების პედაგოგებთან/ ადმინისტრაციის წარმომადგენლებთან, სოფლის ექიმებთან.  საინფორმაციო შეხვედრებს უძღვებოდნენ საზოგადოებრივი ჯანდაცვის რეგიონული ცენტრების წარმომადგენლები და პროექტის საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ექსპერტები.
გაეროს ასოციაციის იმუნიზაციის ცნობიერების ამაღლების კამპანიამ უკვე მოიცვა თბილისი და 9 რეგიონის 40-მდე მუნიციპალიტეტი.

Supporting EU/ WHO Immunization Awareness Campaign in Urban and Rural Areas of Georgia
The United Nations Association of Georgia (UNA Georgia), with the support of the World Health Organization (WHO), continues a large-scale information campaign on routine immunization.
The campaign aims to inform/ raise awareness about the need and importance of immunization among parents and guardians of children and adolescents who constitute the immunization target age group, as well as the personnel of relevant entities (local school staff, kindergarten teachers, and educators).
The information campaign consists of two stages. In the first phase of the project, representatives of the regional public health centers of more than 40 municipalities in Georgia participated in qualification training.
Throughout the training, the participants enhanced their professional qualifications on the topic of immunization and advanced their skills in effective communication with the public to introduce the target audience to medical issues, provide simple and comprehensive answers to vaccine-related issues of interest to citizens, and deliver fact-based information to eliminate widespread disinformation.
The second phase of the project's implementation consists of an information campaign across different municipalities in Georgia. The information campaign covers municipalities that have been identified by the National Center for Disease Control and Public Health (NCDC) as having relatively low routine immunization rates, according to data from 2023.
The meetings are held with the local population, parents and guardians of children and adolescents who fall under the routine vaccination target group, kindergarten teachers, elementary school teachers and administration representatives, and village doctors. The information meetings are led by representatives of regional public health centers and the project’s public health experts.
UNA Georgia’s immunization awareness campaign has already covered Tbilisi and up to 40 municipalities in 9 regions.