დინა ფუტკარაძე - მოძრავი უნივერსიტეტის მონაწილე
„როგორც კლეი პ. ბედფორდი ამბობს: შეგიძლიათ, ერთ დღეში გაკვეთილი ასწავლოთ სტუდენტს, მაგრამ თუ მას განუვითარდება ცნობისმოყვარეობა, ის გააგრძელებს სწავლას მთელი ცხოვრების განმავლობაში." ვფიქრობ, სახალხო მოძრავი უნივერსიტეტი თავისი იდეითა და ისტორიით გამოიწვევს ინტერესს დაბებსა და სოფლებში მცხოვრებ ახალგაზრდებში. ეს ცნობისმოყვარეობა კი მათ დააყენებს სწორედ იმ გზაზე, რომელიც ყველაზე სწორი იქნება მათი მომავლისთვის. არავინაა იმაზე წარმატებული, ვიდრე - ცნობისმოყვარე და მიზანდასახული ახალგაზრდა.” - დინა ფუტკარაძე, 16 წლის, მოძრავი უნივერსიტეტის მონაწილე.
დინა დაბა შუახევის საჯაროს სკოლის მოსწავლეა და აქტიურად არის ჩართული სხვადასხვა პროექტში, ამჯერად ის ევროკავშირის დაფინანსებით შექმნილი მოძრავი სახალხო უნივერსიტეტის ფარგლებში მიღებულ გამოცდილებაზე გვიყვება:
ახალგაზრდების მიზანდასახულობითა და სახალხო უნივერსიტეტის შესაძლებლობებით დიდი წარმატების მიღწევა შეიძლება. ბევრისთვის ცნობილია, რომ დაბები და სოფლები არ გამოირჩევიან ბევრი შესაძლებლობით განათლების მიღებასთან დაკავშირებით. ეს ახალი იდეა, რომელიც საუკუნის წინ არსებობდა, იქნება ყლორტი, რომლის გაზრდასაც შეძლებენ ამ პლატფორმაში მონაწილე ახალგაზრდები. მომწონს იდეები და პერსპექტივები, რომლებსაც ეს უნივერსიტეტი გვაძლევს ახალგაზრდებს. აქტუალური და მნიშვნელოვანი საკითხები, როგორებიცაა: ადამიანის უფლებები, სამოქალაქო აქტივიზმი, გენდერული თანასწორობა და სხვა.
მოძრავი უნივერსიტეტი „ცოდნისა და უნარების განვითარების ქსელებისა და პლატფორმების“ (LINKS) პროექტის ფარგლებში ევროკავშირის დაფინანსებით, „საქართველოს გაეროს ასოციაციისა“ (UNAG) და „საქართველოს ღია საზოგადოების ფონდის“ (OSGF) მიერ ხორციელდება.  იგი არის მასშტაბური პროგრამის ნაწილი სახელწოდებით „განათლება დასაქმებისთვის“ (skill4jobs). აღნიშნული პროგრამის ზოგადი ამოცანაა საქართველოში პროფესიული განათლებისა და შრომის ბაზრის განვითარების მხარდაჭერა.

Dina Putkaradze - Participant of the Traveling University
"As Clay P. Bedford says: You can teach a student a lesson for a day; but if you can teach him to learn by creating curiosity, he will continue the learning process as long as he lives.” With its idea and history, I think the Traveling University will arouse interest among young people living in small towns and villages. This curiosity will lead them down the path that is best for their future. And no one is more successful than a curious and purposeful young person." - Dina Putkaradze, 16 years old, participant of the Traveling University.
Dina is a student at Shuakhevi (town in Adjara) Public School and she tells us about her experience gained within the EU-funded Traveling University:
“With the purposefulness of the youth and the opportunities provided by the Traveling University, great success can be achieved. It is well known that there are few educational opportunities in small towns and villages. This new idea that existed a century ago will be a shoot that young people participating in this platform will be able to grow. I appreciate the ideas and perspectives that this University provides for young people. We discuss human rights, civil activism, gender equality, and other timely and important topics.”