ჯანმრთელობის ხელმისაწვდომობის ახალგაზრდული პროგრამა აგრძელებს საზოგადოების გაძლიერებას ჯანდაცვის საკითხებთან დაკავშირებით
2023-12-16
ჯანმრთელობის ხელმისაწვდომობის ახალგაზრდული პროგრამით გასულ წელს მთელი საქართველოს მასშტაბით, საქართველოს გაეროს ასოციაციის ახალგაზრდული ქსელის წევრების ჩართულობით ვესტუმრეთ იმ ადგილებს, სოფლებსა და დაბებს, სადაც საზოგადოებრივი ჯანდაცვის სერვისებზე საზოგადოებაში ინფორმაციის ნაკლებობაა.
Შეხვედრების ფარგლებში 90-მდე შეხვედრა გაიმართა და ინფორმაცია სერვისებისა და ჯანმრთელობის საკითხებზე ინფორმაცია მიეწოდა 1000-ზე მეტ ადამიანს.
Წელს ახალგაზრდული ქსელი გაფართოვდა და ახალ მოხალისეებთან ერთად აგრძელებენ, განახლებული თემებით: გადამდები და არაგადამდები დაავადებების პრევენციის, ზოონოზური ინფექციების საფრთხეების, სქესობრივი გზით გადამდები ინფექციების, ბავშვთა ინფექციების, ვაქცინაციის, ჰიგიენის, კვებითი ჯანმრთელობის, დედათა და ბავშვთა ჯანმრთელობის, რეპროდუქციული ჯანმრთელობის, დამოკიდებულებების, თამბაქოს კონტროლის, ანტიმიკრობული რეზისტენტობის და სხვა საკითხების გარშემო მიაწვდიან მოსახლეობას ინფორმაციას.
Სამედიცინო და ჯანდაცვის სტუდენტებით დაკომპლექტებულმა გუნდებმა, საქართველოს გაეროს ასოციაციის ახალგაზრდული ცენტრებთან ერთად სხვა ჯანმრთელობის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებული მიმართულებითაც იმუშავეს და არა ერთი მნიშვნელოვანი შედეგი აჩვენეს.
​​ჩვენ გვიხარია, რომ გვაქვს შესაძლებლობა გავზარდოთ საზოგადოების ცნობიერება და ჯანმრთელობის ხელმისაწვდომობა თემებში, ახალგაზრდებისა და ჯანდაცვის სპეციალისტების კოლაბორაციის გზით.
ჯანმრთელობის ხელმისაწვდომობის ახალგაზრდული პროგრამა USAID-ის პროგრამა „ერთიანობა მრავალფეროვნებაშია“ ფარგლებში მიმდინარეობს, რომელსაც ახორციელებს საქართველოს გაეროს ასოციაცია, აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) ფინანსური მხარდაჭერით.

Last year, our dedicated team, comprising members of the Youth Network of the United Nations Association of Georgia, embarked on a transformative journey to remote locations, villages, and towns where awareness about public health services was lacking.
Throughout a series of impactful meetings, we conducted approximately 90 sessions, reaching out to over 1000 individuals, and disseminating crucial information about various health services and issues.
Today, our Youth Network has flourished, welcoming new volunteers who are equipped with updated knowledge on a diverse range of topics. These include the prevention of communicable and non-communicable diseases, the risks associated with zoonotic infections, sexually transmitted infections, childhood infections, vaccination practices, hygiene, nutritional health, maternal and child health, reproductive health, addiction awareness, tobacco control, and information about antimicrobial resistance, among other important subjects.
Collaborating with medical and healthcare students, our teams joined forces with the Youth Centers of the United Nations Association of Georgia to address broader health-related access issues. The synergy produced more than one noteworthy result, showcasing the positive impact of our collective efforts.
We are proud to continue our mission to enhance health awareness and accessibility within communities, demonstrating the tangible outcomes of the collaboration between youth advocates and healthcare professionals.
The Youth Health Care Access Program is a component of the USAID Unity Through Diversity program, which is implemented by the United Nations Association of Georgia, with the financial support of the United States Agency for International Development (USAID).