ჯაბა ლაბაძე - საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ელჩი
„მოუსმინეთ საზოგადოებრივი ჯანდაცვის სპეციალისტებს, ისინი თქვენზე უანგაროდ ზრუნავენ”  - ჯაბა ლაბაძე, საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ელჩი სურამში (შიდა ქართლი).
Ჯაბა საქართველოს გაეროს ასოციაციის საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ელჩია, ასევე სურამის მეორე საჯარო სკოლის ისტორიის მასწავლებელი და ვიკიმედიის მომხმარებელთა საქართველოს ჯგუფის ვიკიკლუბების კოორდინატორია.
Ჯაბას საზოგადოებრივ ჯანდაცვასთან აქამდე კავშირი არ ჰქონია, თუმცა ის მზადაა თემის წევრებში სპეციალისტებისგან მიღებული ინფორმაცია თემში გააზიაროს:
„ჩემი პროფესიიდან გამომდინარე ნაკლები შეხება მქონდა მედიცინასთან, თუმცა წარმოდგენები სწორი მქონია, ამაში სწორედ თქვენმა აქტივობებმა დამარწმუნა.  მიღებულ გამოცდილებას მივიტან თითოეულ მოქალაქემდე, თემის წევრამდე და კოლეგამდე.”
Ჯაბა 2018 წელს მასწავლებლის ეროვნული ჯილდოს ათეულშიც იყო, მას დიდი წვლილი შეაქვს სკოლის, მოსწავლეებისა და ადგილობრივი თემის განვითარების პროცესში:
„უკვე ექვსი წელია ჩემს სკოლაში ვიკიკლუბი მოქმედებს და ბავშვებს ვასწავლი ინტერნეტ-ენციკლოპედიაში, ვიკიპედიაში სტატიების წერის ხელოვნებას. უკვე არაერთი თაობა გაიზარდა ამ კლუბში და ეს პრაქტიკა გავავრცელე საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის საჯარო თუ კერძო სკოლებში.” - ამბობს ჯაბა
Საქართველოს გაეროს ასოციაციის ორგანიზებით Საზოგადოებრივი ჯანდაცვის საინფორმაციო კამპანიის ფარგლებში შეხვედრა ჩავატარეთ სურამის მოსახლეობასთან, როგორც ისინი ამბობენ ბევრი რამ მათთვის სიახლე იყო და ისურვეს მსგავსი შეხვედრების გაგრძელება.
„საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ელჩობა დიდი პასუხისმგებლობაა, რადგან ხვდები, რომ გადამწყვეტი ხდება შენი ქმედება, რამდენად სწორად მივა მთავარი სათქმელი თემის თითოეულ წევრებთან” - ამბობს ჯაბა.

Jaba Labadze - Public Health Ambassador
“Listen to public health specialists, they take care of you selflessly" - Jaba Labadze, public health ambassador in Surami (Shida Kartli).
Jaba is a public health ambassador UNA Georgia (UNAG), as well as a history teacher at Surami public school #2 and coordinator of the Wikiclub for Georgian Wikimedia users.
Jaba has not had any connection to public health until now, however, he is ready to share the information received from specialists with the members of his local community:
"Due to my profession, I had less contact with public health. While I had the right ideas, the activities organized by UNAG further confirmed this. I will bring the experience gained from these activities to every citizen, community member and colleague."
In 2018, Jaba was in the top ten for the national teacher awards, and he makes a great contribution to the development of the school, students and local community:
"The Wikiclub has been active in my school for six years now, and I teach children how to write articles for the internet encyclopedia, Wikipedia. Several generations have already grown up in this club, and I have spread this practice to public and private schools throughout different regions of Georgia." - says Jaba.
Within the framework of the public health information campaign, UNAG organized a meeting with the residents of Surami. The participants reported that many of the topics discussed were new to them, and they would like to attend more such meetings.
"Being a public health ambassador is a big responsibility, because you realize that your action becomes crucial and it is important how the main message reaches each member of the community," says Jaba.