ზეინაბ ხიმშიაშვილი - მოძრავი უნივერსიტეტის მონაწილე
„სწორედ სახალხო უნივერსიტეტის შეხვედრის შემდეგ გამიჩნდა მოტივაცია, რომ უფრო აქტიური მოქალაქე გავმხდარიყავი. დამებადა იდეა,  გავაკეთო სოციალური კამპანია, რომელიც ცხოველთა დაცვისკენ იქნება მიმართული და ვაპირებ მის განხორციელებას.
ჩვენ ყველამ ერთად უნდა გავზარდოთ ინფორმაციის მიწოდების ქსელი და ყველა უნდა ჩავერთოთ სახალხო მოძრავი უნივერსიტეტის იდეაში, რაც ინფორმაციის გავრცელებას გულისხმობს ყველაზე რთულად მისასვლელ ადგილებშიც კი.” - ზეინაბ ხიმშიაშვილი, 23 წლის, სახალხო მოძრავი უნივერსიტეტის მონაწილე.
ზეინაბი წმინდა ტბელ აბუსერიძის სახელობის უნივერსიტეტის მაგისტრანტია. ამჟამად ის შუახევის მუნიციპალიტეტის სოფელ ნიგაზეულში ცხოვრობს და ევროკავშირის დაფინანსებით შექმნილი მოძრავი სახალხო უნივერსიტეტის ფარგლებში მიღებულ გამოცდილებაზე გვიყვება:
„მე მგონია, რომ ყველა ადამიანს უნდა ჰქონდეს ზოგადი წარმოდგენა ჩვენს წარსულზე, ისტორიასა და იმ შესაძლებლობებზე, რომლებიც ჩვენ ირგვლივ არსებობდა და არსებობს დღეს.
სახალხო მოძრავი უნივერსიტეტის იდეაც ხომ ეს არის - მიაწოდოს საბაზისო ცოდნა და ინფორმაცია შესაძლებლობების შესახებ ახალგაზრდებს ყველა სოფელსა და დაბაში.
მსგავსი შეხვედრები ადამიანებს უღვივებს მოტივაციას, რადგან ლექტორებს, რომლებიც სახალხო მოძრავი უნივერსიტეტის ფარგლებში ჩამოდიან, განსხვავებული პროფესიული გამოცდილება აქვთ, განსხვავებულ თემებზე საუბრობენ და ვფიქრობ, შეხვედრების დროს საკუთარი თავის აღმოჩენა და მოტივაციების შექმნა შეიძლება.” - ამბობს ზეინაბი.
ზეინაბისთვის სახალხო მოძრავი უნივერსიტეტის სალექციო ფორმატი საინტერესო და განსხვავებული აღმოჩნდა:
„სახალხო უნივერსიტეტის ლექტორებთან შეხვედრა ჩემთვის განსაკუთრებული შესაძლებლობა იყო. ძირითადად, არ დავდივარ მსგავს ლექციებზე, თუმცა, რატომღაც, გადავწყვიტე, რომ აქ მივსულიყავი. ძალიან გამიხარდა, რომ შეხვედრა საინტრესო და სასარგებლო ინფორმაციებით დატვირთული აღმოჩნდა.
ჩემი აზრით, ამ შეხვედრებს უნდა ჰქონდეს განგრძობითი სახე, რადგან  როდესაც სოფელში ამ შეხვედრებზე მიღებულ ინფორმაციას ვაჟღერებ, ბევრს უკვირს, საიდან ვიცი ამის შესახებ, რაც იმას ნიშნავს, რომ ძალიან მნიშვნელოვანია, გაგრძელდეს მსგავსი შეხვედრები და მოიცვას მთელი სოფლის მოსახლეობა, განსაკუთრებით - ახალგაზრდობა.”

Zeinab Khimshiashvili - Participant of the Traveling University
"It was right after the meeting with the Traveling University when I got the motivation to become a more active citizen. I came up with the idea for a social campaign focused on animal protection, and I am going to implement it.
We all need to enhance the information supply chain together, and we should all get involved in the concept of the Traveling University, which means disseminating information even in the most inaccessible places.” - Zeinab Khimshiashvili, 23 years old, participant of the Traveling University.
Zeinab is studying for a master's degree at St. Tbel Abuserisdze Teaching University. She currently lives in the village of Nigazeuli, Shuakhevi Municipality, and she tells us about the experience gained within the EU-funded Traveling University:
"I think every person should have a general knowledge about our past, our history, and the opportunities that existed and still exist around us.
The Traveling University has the same idea - to provide basic knowledge and information about opportunities to young people in villages and small towns.
Such sessions inspire individuals since the lecturers that come within the Traveling University have a variety of professional experiences, talk about different topics, and during the meetings, you may find yourself and build motivation." – says Zeinab.
For Zeinab, the lecture format of the Traveling University proved to be very interesting and special:
"Meeting with the lecturers of the Traveling University was a special opportunity for me. Normally, I do not attend such lectures; however, for some reason, I decided to come here. I was very happy that the meeting turned out to be loaded with interesting and useful information.
I think these meetings should be continuous, because when I talk about the information received at these meetings in the village, a lot of people are surprised, how I know about it; This fact means that it is very important to keep holding such meetings and reaching out to the entire rural population, particularly the youth."